پروین اردلان

از دانشنامه الکترونیکی زنان
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پروین اردلان (زاده 1345) روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان است.

پروین اردلان

زندگی‌نامه

پروین اردلان در سال 1345 به دنیا آمد. او پس از اتمام دوره دبیرستان، به دانشگاه علامه طباطبایی رفت و مدرک کارشناسی ارتباطات اجتماعی را در سال 1372 اخذ نمود. کارشناسی ارشد خود را نیز در رشته مطالعات زنان در همین دانشگاه ادامه داد. از 21 سالگی فعالیت­‌های مطبوعاتی را شروع کرد و در زمینه­ تهیه مقالات و گزارش­‌های ادبی، اجتماعی، زیست محیطی و مسائل زنان با مجلات مختلف به همکاری پرداخت. همچنین در ماهنامه زنان گزارش‌هایی درباره زنان فالگیر، زنان متکدی، زنان کتک‌خورده، سازمان‌های دانشجویی زنان، و نشریات زنان تهیه کرد.


مشاغل

  • همکاری با ماهنامه زنان از سال 1373
  • همکاری با نشریات چاووش و شهر سالم در مقام معاونت از سال 1373 تا 1375 [۱]
  • همکاری با مجله آدینه، 1375
  • همکاری در فصلنامه جنس دوم
  • سردبیری نشریه اینترنتی تریبون فمینیستی ایران
  • عضویت در هیأت تحریریه مجله اینترنتی زنستان
  • عضویت در وبگاه‌های تعطیل شده مرکز فرهنگی زنان و سایت تغییر برای برابری


جوایز و افتخارات

از پروین اردلان در ششمین جشنواره­ مطبوعات در سال 1378 به عنوان بهترین گزارشگر تحقیقی تجلیل شد.[۱] او در سال ۱۳۸۶، برنده جایزه اولاف پالمه شد، ولی به دلیل ممنوع‌الخروج بودن نتوانست شخصا این جایزه را دریافت کند. او در یک سخنرانی ضبط شده جایزه خود را به زنان ایرانی اهدا کرد. خواهر پروین اردلان که به جای او برای دریافت جایزه در مراسم حضور یافت.

در سال 1389 سازمان گزارشگران بدون مرز جایزه شهروند اینترنتی خود را به سایت تغییر برای برابری اهدا کرد و پروین اردلان از سردبیران سایت تغییر برای برابری، آن را دریافت کرد.

پروین اردلان پس از انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه ۱۳۸۸ ایران را ترک کرده و اکنون در سوئد اقامت دارد.


آثار

از جمله آثار پروین اردلان، کتاب سناتور[۱] است که مصاحبه تاریخ شفاهی مهرانگیز منوچهریان شامل زندگی‌نامه و شرح فعالیت‌های وی است. او این مصاحبه را با همکاری نوشین احمدی خراسانی انجام داده است. اثر دیگر وی مجموعه کتاب‌های فصل زنان[۲] است. این دوره 6 جلدی مشتمل بر مقالاتی از نویسندگان مختلف در حوزه زنان است که به کوشش پروین اردلان و نوش‍ی‍ن‌ اح‍م‍دی‌ خ‍راس‍ان‍ی‌ گردآوری شده است.

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ فرخ‌زاد، پوران (1381). کارنمای زنان کارای ایران، از دیروز تا امروز. تهران: قطره. ص77.


پیوند به بیرون

  1. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران


نویسنده: سمیه سادات هاشمی